• Demon i Indi podczas ciągnięcia na rowerze
    Demon i Indi podczas ciągnięcia na rowerze

Opis rasy

Samoyed (samojed) jest rasą psów wyhodowaną przez łagodny lud, od którego to nazwy Samoyed wywodzi się nazwa psa. Samojedzi są nazywani także Nieńcami a psy, których używali, oprócz nazwy samojed, nosiły również nazwę biełka, nazwa ta pochodziła zapewne od koloru sierści psa. Nieńcy to jedne z łagodniejszych plemion zamieszkałych na niewielkiej powierzchni północno-wschodniego obszaru europejskiego i równie małą część północno zachodniego obszaru Syberii azjatyckiej. Jest to lud żyjący i utrzymujący się przeważnie z darów natury, z bardzo rzadka zaglądający do miast.

Dlatego też wykorzystywane przez nich psy odnajdywały zastosowanie praktycznie w każdej z dziedzin ich życia. Doskonale sprawdzały się zarówno, jako psy pasterskie, jak i psy do polowań. Były one także dobrymi opiekunami siedlisk ludzkich i serdecznymi kompanami do zabaw z dziećmi. Czasami samojed był wykorzystywany także, jako pies o charakterze pociągowo-zaprzęgowym.

W rejony zamieszkiwane przez wspomniane plemię rasa tych psów miałaby dotrzeć z obszaru Mongolii. Jest to bez wątpienia jedna z ras, której ukształtowanie charakteru pochodzi od tego pierwotnego ludu. Swą wszechstronność zawdzięczają wychowaniu w tak specyficznych warunkach i temu, że jest to rasa niekrzyżowana z żadna inną, dzięki temu zachowała ona czystość swej krwi.

Po odkryciu tej rasy, przez podróżników odwiedzających rejony Rosji zamieszkiwane przez lud Nieńców, nieco znaczniejsze zainteresowanie na kontynencie europejskim nastąpiło z końcem XIX wieku i było związane w znacznym stopniu z jego śnieżnobiałym ubarwieniem. Pojedyncze egzemplarze tej rasy ukazano w 1893 roku podczas wystawy psów zorganizowanej w Leeds. Natomiast pierwszy klub tej rasy powstał w 1909 roku. Na teren naszego kraju pierwsze osobniki psów tej rasy dotarły pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Od tamtej pory, z każdym rokiem ich liczba ciągle wzrasta, ciesząc się dużym zainteresowaniem znacznej ilości polskich hodowców i osób chcących posiadać tego uroczego i przede wszystkim przyjaznego, o rodzinnym nastawieniu psa.

  • Wady i zalety psa Samoyed

Samoyed, będąc psem zaliczanym do grupy psów pierwotnych o cechach psa zaprzęgowego, od początku istnienia swej rasy był  poddawany bliskiemu kontaktowi z ludźmi go otaczającymi. Sprawiło to, iż osobniki wywodzące się spośród tej rasy stały się łagodnymi i przyjaznymi psami rodzinnymi. Jedną, podstawowego rodzaju i nader cenioną zaletą tej rasy jest fakt, iż potrafi ona dosyć szybko nawiązywać poprawne stosunki z człowiekiem jak i zwierzętami. Można nawet powiedzieć, że są to jedne z psów bardziej komunikatywnych. Samoyedy są także nader inteligentnymi zwierzętami, które potrafią dosyć szybko się uczyć.Jego wizytówką jest prześliczna okrywa włosowa ze zdolnością samooczyszczającą. Z jednej strony jest niebywałą zaletą, bowiem wygląda imponująco i pozwala na przebywanie pieska na terenach zewnętrzych.Nie wymagają one strzyżenia sierści, jednak samojed dwukrotnie w ciągu roku dosyć obficie linieje wymieniając włos przed okresem zimowym i na początku lata. Wtedy wyczesanie martwego włosa jest koniecznością.Z racji swojej natury wymagają dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu.Po ukończeniu 18 miesięcy i pełnym rozwoju fizycznym są idealnymi partnerami do uprawiania amatorskich sportów,biegania,jazdy na rowerze,na hulajnodze, na rolkach ,deskorolce,wózkach zaprzegowych,sankach,nartach biegówkach itp .Bardziej profesjonalnie można rozwijać się z Samoyedami jako partnerami do uprawiania wyczynowych sportów zaprzegowych lub trenować i startować w wyścigach uzyskując odpowiedni cetryfikat .Jednak wcześniej zalecany jest świadomy dobór takiego psa z miotu już na poziomie hodowli oraz przeprowadzenie dodatkowych badań zdrowotnych .Psy wystawowe można specjalnie przygotowywać i uczestniczyć w wystawach psów rasowych w kraju i za granicą .W ten sposób dowiadujemy się o jego odchyleniach od wzorca rasy oraz zaleceniach dotyczących prawidłowego prowadzenia i wychowywania.Sedziowie kynologiczni dokonują fachowej oceny i opisują naszego pieska w karcie oceny co pozwala nam poznać jego walory ale też jego kondycję i ogólny stan zdrowia.W przypadku odchyleń możemy dokonać wtedy zmian trybu jego życia i przyczynić się do poprawy zdrowia i kondycji pieska.

Samoyedy podobnie jak większość ras nie lubią nudnego trybu życia(zwłaszcza w okresie młodzieńczym),uwielbiają natomiast się uczyć podczas wszelkich aktywnych zajęć i uczestniczyć w wyprawach rodzinnych .Nie straszne są wtedy z nimi wielogodzinne podróże czy niekomfortowe warunki (upał itp.),które potrafią znosić wyjątkowo dobrze.Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, iż pieski tej rasy wnosząc w życie człowieka  intensywniejsze spędzanie czasu na wolnym powietrzu ,ruch,kontakt z naturą  poprawia jego zdrowie i życie.Psychicznie poprawia nasze samopoczucie jego uśmiech samoyeda, stadny charakter oraz kontakt z miękkim przyjemnym ciepłym włosem.

  • Samoyed a dziecko

Pomimo faktu, iż jest to typowy pies zaprzęgowy, nie wykazuje on  tendencji do samowolnej włóczęgi i ucieczek.Wyjątkiem jest okres cieczki u suczek oraz instynkt samczy u piesków do przetrwania gatunku gdy pojawia się w pobliżu suczka w cieczce lub obiekt do zapoznania :) Typowy pies rodzinny, niezmiernie cierpliwy w stosunku do zachowania dzieci względem jego postaci. Należy jednak nieco uważać, aby nie zostały przekroczone pewne granice, tak jak większość stworzeń, tak i Samoyed potrzebuje odrobiny prywatności, należy mu umożliwić racjonalne zachowanie tego stanu.Dlatego odpowiedniejsze do pracy w dogoterapii są suczki odpowiednio wcześniej przygotowywane oraz dobierane ze stada. Będąc psem praktycznie zawsze chętnym do pracy, wykazuje także stałą gotowość do zabawy i służenia swemu panu. Potrafi być nader delikatnym psem w kontaktach z ludźmi, a szczególnie w odniesieniu do dzieci. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej rodzinnych ras psa pierwotnego. Będąc psem wrażliwym nie lubi krzyku i kłótni.Nie wykazuje jednak wtedy agresji a przejmuje bardziej na siebie złość agresora.